رد کردن این محتوا

معرفی زبان برنامه‌نویسی کاتلین(Kotlin) و …

تازگی‌ها گوگل در کنفرانس گوگل آی/او (Google I/O) از زبان برنامه‌نویسی جدیدی برای توسعه‌ی نرم‌افزارهای اندروید صحبت کرده است. این زبان برنامه‌نویسی Kotlin نام دارد.

Kotlin

Kotlin Logo

کاتلین یک زبان برنامه‌نویسی با نوع‌ داده‌ی ایستاست. به صورت پیش‌فرض کد‌های این زبان به بایت‌ کد‌های JVM کامپایل می‌شوند ولی کامپایلر‌های آن می‌توانند کد‌ها را به زبان‌های JavaScript و همینطور به ساختار LLVM کامپایل کنند.
بنابراین Kotlin را می‌توان در نرم‌افزارسازی برای سیستم‌عامل‌های مختلف و همچنین در طراحی وب‌سایت‌های پویا استفاده کرد.

توسعه‌دهندگان Kotlin

توسعه‌دهنده‌ی کاتلین بخش روسی شرکت JetBrains است که در روسیه قراردارد. این شرکت از سال ۲۰۱۱ کار بر روی این زبان برنامه‌نویسی رو شروع کرد و در سال ۲۰۱۷ اولین نسخه‌ی پایدار آن را معرفی کرد که مورد توجه گوگل قرارگرفت و به عنوان زبان برنامه‌نویسی جدید اندروید آن را معرفی کرد.

ساختار زبان Kotlin

زبان کاتلین هم شیء‌گرا و هم ساخت‌یافته است، بدین ترتیب سادگی کدنویسی نسبت به Java در این زبان بیشتر است. نقطه‌ی شروع (entry point) برنامه‌های کاتلین همانند زبان‌های C و C++ با تابع main مشخص می‌شود.

تعریف متغییر در این زبان همانند زبان پاسکال به صورت Name : DataType می‌باشد.

در زیر مثال HelloWorld را در این زبان می‌بینیم.

ابزار‌ها

از آنجایی که شرکت Jetbrains یکی از شرکت‌های تولید IDE است بهترین IDE برای کاتلین همان Intellij IDEA است که توسط شرکت Jetbrains تولید شده است و به صورت رایگان در اختیار کاربران است.
همچنین Android Studio که خود بر پایه‌ی Intellij IDEA است از زبان کاتلین پشتیبانی می‌کند.

از آنجایی که کد‌های کاتلین به JVM کامپایل می‌شوند استفاده‌ از کتابخانه‌های جاوا برای آن امکان‌پذیر می باشد.

آموزش کاتلین

گروه آموزشی یادگیری هوشمندانه اقدام به برگزاری دوره‌ی کاتلین در شهر اهواز کرده است که برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به این سایت در آدرس smartterm.ir مراجعه نمایید.

منتشر شده آموزش

اولین نظر دهنده باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *