رد کردن این محتوا

معرفی مسابقات برنامه نویسی و برنامه سازی

همانطور که می‌دانید در سراسر دنیا مسابقات برنامه‌نویسی مختلفی برگزار می‌شود که هر کدام به موضوع خاصی از دنیای کامپیوتر تمرکز می‌کنند. در این بین بعضی از این مسابقات طرفدارهای بیشتری دارد و بعضی منحصر به شرکت یا کشور خاصی است و …

در ادامه‌ی این مطلب قصد داریم چند مسابقه‌ی کامپیوتری را به شما معرفی کنیم.

مسابقات ACM

یکی از مسابقات پرطرفدار کامپیوتری که هر ساله در کشورهای مختلف جهان اجرا می‌شود مسابقه‌ی ACM است. در این مسابقه تعدادی سوال که معمولا پایه‌ی ریاضی دارند در اختیار تیم‌های شرکت کننده قرار می‌گیرد و از آن‌ها خواسته می‌شود که در زمان مشخصی به سوالات پاسخ دهند.

سوالات این مسابقات به زبان انگلیسی طراحی می‌شود و معمولا هر مسابقه بین ۵ تا ۱۰ سوال دارد. امتیاز همه‌ی سوالات یکسان است.

تیم‌های شرکت کننده در این مسابقات معمولا سه نفره هستند و با ترکیب یک نفر برنامه‌نویس، یک نفر مسلط به زبان انگلیسی و یک نفر مسلط به ریاضی تشکیل می‌شود. شرکت کنندگان در این مسابقات محدودیت سنی دارند.

طول زمان مسابقه معمولا ۵ ساعت است و تیم‌ها در این مدت می‌توانند سوالات را حل کنند و به سرور داور ارسال کنند ( داور یک نرم‌افزار کامپیوتری است ) داور کدهای دریافتی را کامپایل، اجرا و تست‌های مختلف را به برنامه می‌دهد. در صورتی که برنامه‌ی نوشته شده همه‌ی تست‌ها را با موفقیت پشت سر بگذارد امتیاز سوال به تیم حل کننده‌ی سوال داده می‌شود.

هر چه تیمی سوالات بیشتری حل کند امتیاز بالاتری می‌گیرد در صورتی که دو تیم تعداد سوالات یکسانی حل کنند هر تیمی که در مدت کمتری سوالات را حل کند برنده است در صورتی که تیمی سوالی را اشتباه حل کند و به داور ارسال کند نمره‌ی منفی می‌گیرد.
به ازای هر سوال یک بادکنک به تیم حل کننده‌ی سوال داده می‌شود و در نیم ساعت آخر مسابقه داور نتایج نهایی حل سوالات توسط تیم‌ها را از دید عموم مخفی می‌کند.

این مسابقات در ایران نیز توسط دانشگاه‌های مختلف اجرا می‌شود و مهم‌ترین مسابقه توسط دانشگاه صنعتی شریف برای انتخابی مسابقات بین‌المللی اجرا می‌شود.

 

مسابقات چالشی

 

یکی دیگر از مسابقات برنامه‌نویسی مسابقات جالشی برنامه‌نویسی است. در این مسابقات معمولا یک بازی طراحی می‌شود که نرم‌افزارهای کامپیوتری این بازی را انجام می‌دهند و یکی از این نرم‌افزارها برنده خواهند شد و به تیم سازنده‌ی نرم افزار جایزه تعلق می‌گیرد.

معمولا این مسابقات به صورت غیرحضوری برگزار می‌شوند و  هر تیم می‌تواند برای بازی نرم‌افزار خود را طراحی کند و به مرور آن را به روزرسانی کند و در پایان تمام ربات‌های ساخته شده به صورت دو به دو یا چند به چند با هم مسابقه می‌دهند و هر کدام که امتیاز بیشتری کسب کند برنده خواهد شد.

این مسابقات نیز به صورت بین‌المللی اجرا می‌شود و در ایران نیز توسط دانشگاه‌های مختلف اجرا می‌شود و دانشگاه صنعتی شریف متولی این مسابقات است.

 

مسابقات طراحی نرم‌افزار

مسابقات طراحی نرم‌افزار معمولا به صورت چالشی و در دو روز برگزار می‌شوند و هدف آن‌ها طراحی و ساخت یک ایده‌ی نرم‌افزاری است. در این مسابقات معمولا تیم‌های برنامه‌نویسی متشکل از ۲ تا ۵ نفر هستند و موضوعات در زمان مسابقه به تیم‌ها داده می‌شود و تیم‌ها ۲ روز برای ایده‌پردازی و ساخت نرم‌افزار فرصت دارند.

معمولا این مسابقات برای بسترهای خاصی طراحی می‌شوند و معمولا از پلتفرم‌های موبایل و وب و در معدود مسابقات از پلتفرم‌های دسکتاپ استفاده می‌شود. دانشگاه‌های مختلف ایران این مسابقات را اجرا می‌کنند.

منتشر شده مسابقات برنامه نویسی

اولین نظر دهنده باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *