رد کردن این محتوا

آموزش دستور SELECT در MYSQL

mysql select

مقدمه

یکی از پر استفاده ترین دستورات در SQL دستور SELECT است. برنامه نویس میتواند با کمک این دستور اطلاعات موجود در دیتابیس را واکشی کند یا محتوای جداول مختلف را با هم ترکیب کند. جستجو، مرتب سازی یا گروه بندی کند و خیلی کارهای دیگر.
در ادامه به بررسی این دستور می پردازیم.

ساختار دستور SELECT

ساختار دستور SELECT در MySQL در بالا آمده است.
با توجه به این ساختار حداقل کد لازم برای اجرای یک دستور SELECT شامل کلمه کلیدی SELECT و حداقل یک select_expression است.

در زیر دستور SELECT به صورت شماتیک نشان داده شده است.

درخواست نمایش ردیف‌های یک جدول

برای نمایش ردیف های یک جدول کافیست ستون هایی از جدول که مد نظر داریم به همراه نام جدول را به صورت زیر به دستور SELECT بدهیم.

در صورتی که قصد دارید همه‌ی ستون‌های جدول را نمایش دهید می‌توانید از دستور زیر استفاده کنید.

جستجو در جدول

برای جستجو در جدول از دستور SELECT همراه با دستور WHERE استفاده می‌کنیم. فرض کنید قصد داریم افرادی با سن بالاتر از ۲۵ سال را از جدول persons پیدا کنیم، برای این کار کافیست از دستور زیر استفاده کنیم.

گاهی قصد داریم با بیشتر از یک ستون داده‌ای خاص را جستجو کنیم، برای این کار می‌توانیم از دستور WHERE همراه با شرط های مختلف استفاده کنیم. فرض کنید می‌خواهیم افرادی با سن بالای ۲۵ سال یا جنسیت مرد را انتخاب کنیم.

دستورات اتصال شرط‌ ها در SQL عبارت اند از OR , AND و دستورات مقایسه‌ای عبارت اند از ALL, ANY, BETWEEN, EXISTS, IN, LIKE, NOT, IS NULL, UNIQUE.

توضیحات بیشتر در ادامه خواهد آمد.

مرتب سازی جدول

برای مرتب سازی جدول از دستور ORDER BY استفاده می‌شود. بعد از این دستور می‌توانید ستون هایی که قصد دارید جدول را بر اساس آن‌ها مرتب کنید، مشخص کنید.

دستور بالا ابتدا جدول را بر اساس سن و سپس بر اساس درآمد مرتب می کند.

در صورتی که بخواهید نوع مرتب سازی را مشخص کنید می‌توانید از دستورات زیر استفاده کنید.

ASC صعودی و DESC نزولی مرتب سازی می کند.

ضرب دو جدول در هم

برای ضرب دو جدول در هم کافیست اسم جداول را به ترتیب پشت سر هم در قسمت FROM قرار دهید.

ضرب دو جدول معادل ضرب دو رابطه است و به ازای هر ردیف از Persons به تعداد ردیف های Moderators ردیف جدید به نمایش در خواهد آمد که از کنار هم قرار گرفتن ردیف Persons و ردیف های Moderators حاصل می شود.

گروه بندی

برای گروه بندی از دستور GROUP BY استفاده می‌شود. بعد از این دستور می‌توانید نام ستونی که قصد دارید بر اساس آن گروه بندی انجام را دهید ذکر نمایید.

اتصال دو جدول

فرض کنید ساعات کاری افراد را در جدول Times ذخیره کرده‌ایم، حال قصد داریم جدول Persons را به جدول Times متصل کنیم و ساعت کاری هر شخص در ماه های گذشته را به نمایش در آوریم، برای این منظور از دستور INNER JOIN استفاده می‌کنیم.

person_id کلید خارجی از جدول Persons است.

منتشر شده آموزش

اولین نظر دهنده باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *