رد کردن این محتوا

بررسی اجمالی نرم افزار ساز Ionic

مقدمه

در سال های اخیر با ظهور HTML5 و مرورگرهایی برپایه  WebKit بخصوص Chrome توسعه وبسایت های مختلف بسیار متحول شد.
از طرف دیگر تلفن های هوشمند نیز به سرعت رشد کردند و توسعه دهندگان مرورگرها و توسعه دهندگان وبسایت ها برای اینکه از این بازار عقب نمانند به توسعه ی صفحه های واکنش گرا (Responsive) پرداختند.

در این مسیر یکی از مشکلات تامین امنیت دستگاه های هوشمند است به همین دلیل بسیاری از دسترسی ها وب سایت ها محدود شده است به عنوان مثال دسترسی به لیست مخاطبین و یا سخت افزارها مثل سنسورها وجود ندارد.

از طرف دیگر توسعه نرم افزار برای سیستم عامل های مختلف کاری دشوار است، چرا که هر سیستم عامل API خاص خود را دارد. بنابراین برای اینکه یک برنامه را در سیستم عامل های مختلف ارائه دهیم، باید چند برنامه طراحی کنیم. برای رفع این مشکل نیاز به Framework ای وجود دارد که برنامه نوشته در آن در همه سیستم عامل ها اجرا شود. بین همه framework ها بهتر از همه، مرورگرها بودند.

با توجه به گستردگی امکانات و توسعه دهندگان بسیار زیاد و توانایی بالای مرورگرها و سادگی زبان های HTML و CSS و JavaScript به نظر مرورگرها گزینه بسیار خوبی برای حل این مشکل بودند. ولی محدودیت های نرم افزاری و سخت افزاری زیادی داشتند. به همین دلیل framework هایی برای رفع موانع ذکر شده تولید شد که یکی از این framework ها Ionic نام دارد.

Ionic چیست ؟

در واقع Ionic  یک بستر توسعه نرم افزار تلفن های هوشمند بر پایه ی HTML5 است.

نرم افزار های طراحی شده تحت Ionic framework وبسایت های کوچکی هستند که در یک WebView اجرا می شوند و از طریق لایه های Ionic به اکثر اجزاء سیستم عامل دسترسی پیدا می کنند.
Ionic framework برپایه Apache Cordova Framework ساخته شده است که قبلا در وبسایت در مورد آن صبحت کردیم. تفاوت اصلی این دو framework در تعداد پلاگین ها و سرعت ساخت برنامه و ظاهر کاربری می باشد.

Ionic چگونه کار می کند ؟

با توجه به اینکه Ionic بر پایه ی Cordova می باشد، نحوه ی عملکرد مشابهی دارند. برای آشنایی با نحوه ی عملکرد این Framework به این مقاله مراجعه کنید.

در باره ی Ionic بیشتر بدانیم

وبسایت رسیمی Ionic

پرونده های Ionic

منتشر شده بررسی نرم افزار

2 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *