رد کردن این محتوا

بررسی اجمالی نرم افزار ساز Cordova

مقدمه

در چند سال گذشته با افزایش بسیار زیاد گوشی های هوشمند افراد زیادی به سمت تولید نرم افزار برای این سخت افزارها جلب شدند. نرم افزارها در این سخت افزار ها معمولا توسط ابزارهای ارائه شده توسط شرکت های سازنده سیستم عامل تولید می شدند و می شوند.
سیستم عامل های معروف در این زمینه Android و iOS هستند که به ترتیب توسط شرکت گوگل و اپل ارائه می شوند. در سال های اخیر نرم افزارهای اندروید توسط Android Studio و نرم افزار های iOS توسط Xcode و Swift تولید می شدند و می شوند. هم زمان با توسعه این سیستم عامل ها مرورگرها نیز توسعه زیادی پیدا کردند و برنامه نویس های زیادی به سمت طراحی و توسعه وبسایت گرایش پیدا کردند. از طرف دیگر توسعه سخت نرم افزار در سیستم عامل های مختلف تعدادی از شرکت ها را بر آن داشت که توسعه ی نرم افزار را در سیستم عامل های مختلف تسهیل کنند و همچنین توانایی هایی که در این سال ها توسط توسعه دهندگان وب تولید شده بود، مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین framework هایی تولید شد که یک Web Application را در تلفن های هوشمند اجرا کند. Cordova یکی از این framework هاست که توسط شرکت Apache در اختیار توسعه دهندگان قرار گرفته است.

Cordova چیست ؟

به صورت کلی cordova یک بستر برای طراحی نرم افزار های تلفن هوشمند با استفاده از HTML و CSS و JavaScript است.
به زبان دیگر Cordova  به عنوان یک واسط رفتار می کند و این امکان را می دهد که Web Application ها در تلفن هوشمند اجرا شوند. به صورت عادی نرم افزارهای تحت وب به سخت افزارها و نرم افزارها و داده های محلی کاربران دسترسی ندارند، به عنوان مثال نمی توانند به Contact ها و یا GPS  و سنسورهای دیگر دسترسی داشته باشند ولی با کمک framework هایی مثل Cordova تا حد زیادی امکان دسترسی به این امکانات فراهم شده است.

Cordova  از چه سیستم عامل هایی پشتبیانی می کند؟

cordova از سیستم عامل های مختلفی پشتیبانی می کند و در تلفن های هوشمند از سیستم عامل های اندروید، iOS  و Windows Phone پشتبیانی می کند.

بیشتر بخوانید

Cordova چگونه کار می کند ؟

از نظر فنی محیط کاربری تولید شده توسط Cordova توسط یک WebView که به صورت تمام صفحه (FullScreen) اجرا شده است، نمایش داده می شود. WebView ها توسط سیستم عامل ها ارائه می شوند و در واقع در هر سیستم عامل فقط WebView تغییر می کند که به صورت درونی در Cordova تعبیه شده است.

در سیستم عامل های مختلف کلاس های زیر برای نمایش محیط کاربری استفاده می شود:

ساختار برنامه های Cordova

در تصویر بالا به صورت کلی روش کار Cordova در سیستم عامل های مختلف نشان داده شده است.

Cordova JS API چیست ؟

رابط بین نرم افزار وب و سیستم عامل js api نام دارد که برنامه نویس با استفاده از این لایه در خواست های خود را به سیستم عامل اعلام می کند و نتیجه را از آن می گیرد. این لایه خود با Cordova Native Libraries در ارتباط است که وظیفه ایجاد ارتباط بین JS API و سیستم عامل را دارد.

Cordova Native Libraries چیست ؟

رابط بین بخش JS API و سیستم عامل است. معمولا برنامه نویس ها برای دسترسی به امکاناتی که به صورت پیش فرض در Cordova وجود ندارد با ساخت پلاگین هایی در این لایه می توانند در بخش JS API  به این امکانات دسترسی پیدا کنند.

برای اطلاعات بیشتر

وبسایت Cordova

داکیومنت های Cordova

منتشر شده بررسی نرم افزار

2 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *