رد کردن این محتوا

آموزش ساخت دیتابیس SQLite در نرم افزار Navicat

مقدمه

یکی از اجزای اصلی در اکثر نرم افزارها بخصوص نرم افزارهای تولید شده در ایران دیتابیس است.
نرم افزار های بسیار متنوعی برای مدیریت دیتابیس ها وجود دارد که هرکدام ویژگی های خاص خود را دارند و به نحوی کار را برای کاربران خود ساده می کنند.
یکی از محبوب ترین نرم افزارهای مدیریت دیتابیس نرم افزار Navicat است که این امکان را به کاربران می دهد که به انواع دیتابیس های موجود متصل شوند و از امکانات آنها استفاده کنند.

در بین دیتابیس های موجود دیتابیس SQLite در نرم افزارهای تلفن های هوشمند مثل اندروید و iOS به وفور مورد استفاده قرار میگیرد، به همین منظور در این مقاله به بررسی این دیتابیس در نرم افزار Navicat می پردازیم.

بعد از دانلود و نصب نرم افزار Navicat برنامه را باز می کنیم. با باز شدن نرم افزار اسپلش اسکرین نرم افزار به نمایش در خواهد آمد.

Navicat Splash Screen

بعد از چند ثانیه صفحه ی اصلی برنامه به نمایش در خواهد آمد.

navicat main window

ساخت دیتابیس SQLite

برای ساخت دیتابیس SQLite ابتدا از بالا سمت راست آیکون Connection را انتخاب می کنیم. سپس در نوار باز شده گزینه ی SQLite را انتخاب نمایید.screenshot_20161004_112738سپس پنجره ی New Connection باز می شود. در این پنجره Connection Name نام دیتابیس شماست که می تواند هر اسم دلخواهی باشد.
دومین قسمت Type است که در این قسمت تعیین می کنیم که دیتابیس مورد نظر از قبل موجود است یا قصد ساخت دیتابیس جدید داریم. در این مقاله چون قصد ساخت دیتابیس جدید داریم این گزینه را روی New SQLite 3 تنظیم می کنیم.
در قسمت Database File آدرس فایل دیتابیس را مشخص می کنیم که با دکمه ی … می توانیم این کار را انجام دهیم.

screenshot_20161004_113939

با زدن دکمه ی Ok دیتابیس ساخته می شود و به لیست Connection ها اضافه می شود. با دوبار کلیک روی نام Connection می توانید به دیتابیس متصل شوید و تغییرات مورد نظر خود را در آن ایجاد نمایید.

screenshot_20161004_114247

 

آموزش های ساخت جدول و Query در مقاله های جداگانه قرار خواهد گرفت.

لطفا سوالات خود را از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منتشر شده آموزش

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *